משיכת כספים


כל מעביד מחויב להפריש עבור העובד שלו מידי חודש סכום לפנסיה. כיום גם העצמאיים העובדים כעוסקים פטורים חייבים להפריש כספים לקרן פנסיה כלשהי כאשר המטרה היא להבטיח את העתיד הכלכלי של העובד גם כאשר יגיע לגיל פנסיה. אך האם מותר לנו למשוך את הכספים הללו שהם בעצם שלנו – לפני שאנחנו מגיעים לגיל פרישה? כמה מס יורידו לנו מהכספים הללו כאשר נמשוך אותם בזמן והאם ישנו הבדל בין משיכה במועד לבין משיכת הכספים לפני כן?

משיכת כספים  - כספי תגמולים או כספי פיצויים
כספי הפנסיה למעשה מחולקים לשניים. יש לנו את כספי התגמולים ויש את כספי הפיצויים. את כספי הפיצויים אנחנו יכולים למעשה למשוך עד התקרה מבלי שיהיה עלינו לשלם מס. מהי התקרה? התקרה זהו הסכום אשר אותה קובעים ברשויות המס והוא סכום שמשתנה באופן שוטף מידי שנה. כיום עומדת התקרה על כ – 12200 ₪.

התקרה מורכבת למעשה מהמשכורת על כל שנת עבודה או התקרה שקבעה רשויות המס – הנמוך מבין שניהם. למעשה אדם שהרוויח פחות מהתקרה השנתית יוכל פקיד השומה להגדיל את הפטור המגיע לו על כספי הפיצויים עד לגובה של משכורת וחצי עבור כל שנת עבודה. כך לדוגמא – אם השכר שלכם היה 7 אלף ₪ בכל חודש ועבדתם משך 4 שנים הרי שסכום הפיצויים אמור לעמוד על 28 אלף ₪.

על פי החישוב של 4 כפול 7000 אך פקיד השומה רשאי לקבוע תחת שיקולים שונים שהוא מכיר בפיצויים ללא מס בסכום גבוה יותר. כמה גבוה יותר? עד פי אחוז וחצי. שבמקרה שלנו זה אומר – 42 אלף ₪. כך שאם אנחנו הולכים על משיכת כספים של הפיצויים – הרי שהסיפור יהיה די פשוט אם לא עברנו את תקרת המס. אך מה קורה עם כספי התגמולים. שם הסיפור כבר שונה לגמרי. 
 

משיכת פנסיה לפני גיל פרישה
למעשה כספי התגמולים הינם כספים אשר אותם מפרישים העובדים והמעסיקים עבור העובד כהכנה לגיל הפנסיה ובכדי להבטיח את הפנסיה העתידית, כלומר את הקצבה החודשית אשר ממנה יחיה העובד לאחר הפרישה. המחוקק כמובן אינו מעונין שתמשכו את הכסף הזה לפני הזמן. משיכת כספים מקופת גמל תהיה כרוכה במס של 35% או לחילופין בגובה המס השולי – הסכום הגבוה מבין השניים. לכן, הדבר הכי כדאי הוא פשוט להשאיר שם את הכסף ולשמור אותו עד לגיל הפנסיה ולא לנסות למשוך אותו לפני הזמן.

ישנם מצבים שונים אשר בהם משיכת פנסיה לפני גיל פרישה לא תהיה כרוכה במס וחשוב לבדוק את הנושא היטב לפני שמבצעים פעולה כלשהי. למידע נוסף על כל הנושא של משיכת קופת גמל, משיכת קרן השתלמות משיכת כספים מקופת גמל וכדומה – התייעצו עם מגוון פתרונות פיננסיים ופנסיונים. היועץ הביטוחי עם המידע המקיף בכל תחומי הביטוח. רק עם הליווי המקצועי שלו תוכלו להיות בטוחים כי ההחלטות שלכם תהיינה נכונות, נבונות ושקולות.
 

לקבלת הצעה אטרקטיבית,
מלאו פרטיכם בטופס הבא:

רוצים לדעת איך לתכנן את הפרישה שלכם?
חייגו 072-33-80-446 או מלאו פרטיכם בטופס ונחזור אליכם:
מגוון פתרונות פיננסיים ופנסיונים
072-33-80-446 | ​alfredgabay56@gmail.com | רחוב אלברט שווייצר 56, חיפה
   פתיחת קופות גמל במסגרת תיקון 190       הפרשות לקרן פנסיה       הלוואות מקופות גמל       יועץ ביטוח       יועץ פנסיוני במרכז       פנסיה לעצמאים   
   בדיקת קופות גמל       השוואת קופות גמל       השוואת קרנות פנסיה       ביטוח דירה       ביטוח בריאות       ייעוץ פנסיוני במרכז